הבעיה של אביב גפן – הוא עוד בחיים

פיט טאונסנד סיכם את זה יפה ב-my generation של "המי" – "אני מקווה שאמות לפני שאזדקן". הבעיה היתה שטאונסנד לא מת. הוא הזדקן, התחרפן, התמסחר, הביך את עצמו בשערוריית פורנו ילדים ובאופן כללי הפך למשהו עצוב, שהיה פעם פיט טאונסנד.

 

 

קורט קוביין כתב ביומנים שלו שהוא מקווה שלא יהפוך לפיט טאונסנד, מה שגרר, אחרי הפרסום, תגובה חצי נעלבת, חצי אמפתית, ולגמרי מעניינת, של טאונסנד. קוביין כבר לא היה בין החיים אז. הוא דאג לא להזדקן באופן אקטיבי, בעזרת רובה.

 

קל לרדת על אביב גפן אחרי הצעד המסחרי האחרון שלו – קבלת תפקיד ניהולי בסלקום. עשו את זה כבר לא מעט, ולא ממש מעניין אותי להמשיך באותו קו, גם אם הוא מוצדק בעיני. העניין הוא שברגע שאתה מתחיל את הקריירה שלך בעמדת הבועט במוסכמות, האנרכיסט, המרדן – וגם הופך לכוכב – אין לך סיכוי. המתח בין המציאות לקיצוניות אידיאליסטית יכול להחזיק מעמד זמן מאוד מאוד קצר. באיזשהו שלב של ההצלחה אתה צריך כנראה להחליט אם ללכת עם עקרונות הרוק'נרול ההרסניים שלך עד הסוף, ולגמור ג'ים מוריסון או אלביס, או להתחיל להתפשר, להפוך לפרגמאטי, ולגמור עם דיסק למכירה בדלפק של ארומה.

 

יש יוצאים מן הכלל, נכון. ניל יאנג ופרל ג'ם לא איבדו את היושרה שלהם, אבל מצד שני גם לא היו אמני מחאה או קיצוניים מדי מתחילת הדרך. אם מסתכלים על הביצה הקטנה שלנו, יש את פורטיס וסחרוף שלא התמסחרו מעולם. מצד שני, הם גם לא היו הסנסציה והפרובוקציה שהיה אביב גפן – בגלל ההצהרות שלו, בגלל העיתוי, מה שתרצו.

 

החיים, בדרך כלל, מנצחים. גפן התבגר, התמתן, התברגן. יש לו ילד. עם שם מגוחך, אבל לא חסרים בורגנים בשנקין שנותנים לילדים שלהם שמות אידיוטיים, כדי לשמור על תחושה של ייחוד. האבא שלו, יונתן גפן, כתב פעם על גיל 39, הגיל המגעיל. איך במקום רוק'נרול עצבני על הבוקר, בא לך פתאום לשמוע משהו קלאסי, נינוח. לבעוט זה מעייף, ועושה כאב גב. אז גפן ג'וניור התעייף. זה לא באמת מפתיע. אולי זה קרה מהר יחסית, אבל היה ברור שזה יקרה. כנראה שכדי שרוקר מחאה צורח ובועט יסיים את הקריירה שלו בכבוד, הוא צריך לבחור ביציאה דרמטית במיוחד מהבמה – מנת יתר, התאבדות, או רצח על ידי מעריץ.

 

אלא אם קוראים לו איגי פופ.

אודות noamres

אבא לשלושה ילדים מדגם משובח. פעם עיתונאי, היום בהייטק. גיק, לא אוהב מלפפונים וקישואים

21 תגובות ל-“הבעיה של אביב גפן – הוא עוד בחיים”

 1. נעם אומר:

  פאתטי. קודם ת', אחר כך ט'. אני מניח שהפיהוק גרם לשגיאה. או שאולי העילגות, אבל קל להתבלבל.

 2. מישהי. אומר:

  אתה ממש ממש ממש ממש פאטתי
  הצלחת לגרום לי לפהק
  ומה אני אגיד לך? אם אני הייתי אביב גפן והייתי קוראת את זה
  זה היה מחזק לי את האגו אחושרמוטה,אביב תראה כמה מתעסקים בך וזה מראה כמה אתה חשוב.
  אתם יכולים לאהוב
  אתם יכולים לשנוא
  אבל אתם לא יכולים להתעלם
  שיהיו לך אחלה חיים אבא במשרה חלקית

 3. נעם אומר:

  מאיר אריאל לא היה כוכב מיינסטרים,ולא יצא בשלל הצהרות פוליטיות, אלא אם הומופוביה היא כזו. גם זילבר לא היה פוליטי, עד שהתחרפן, הרבה אחרי שיא הצלחתו.

  כוורת? לא ממש..

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) אומר:

  אריאל זילבר?
  מאיר אריאל?
  כוורת – "נתתי לה חיי", במיוחד עם השורה "… שיש מספיק אוויר למדינה או שתיים"

 5. נעם אומר:

  הם היו שוליים לגמרי. תן דוגמה ללהקה או זמר שהצליחו מסחרית, לאורך זמן, והביעו עמדות פוליטיות ברורות.

 6. ד.ט אומר:

  קראו להם בראשי תיבות שד"ק.

 7. ד.ט אומר:

  לפונץ' בתחילת דרכם קראו "שמאל דתי קיצוני", סתם דוגמה מהראש. אין הפגנת שמאל, לפחות מאז מלחמת לבנון, שלא מעוטרת בכמה וכמה אמנים.

  גם גפן לא בדיוק התמודד על הנהגת חד"ש. הוא הצהיר שהוא בעד שלום ואהבה בכל מיני תוכניות אירוח – זה לא סיכן אותו בשום צורה ולא נועז במיוחד. לא נועז יותר מהאמירה הקשה של נורית גלרון בשיר שהוציאה בשיא האינתיפאדה. (שיר שכוון במיוחד דווקא נגד הסביבה של גלרון, התל-אביבים שלא רוצים לדעת).

  אם מגיע לגפן הצעיר קרדיט זה על עבודה קשה ואמונה בעצמו. (וגם על כשרון לא קטן, בהחלט). את זה אני משער שעדיין יש לו, ואני משוכנע שבעלי המניות בסלקום ירוו נחת מביצועיו.

 8. נעם אומר:

  אני לא זוכר כמעט זמר או להקה ישראליים שמביעים עמדה פוליטית ברורה. נורית גלרון היא אמן פוליטי? היה לה אולי שיר פוליטי אחד, כך גם לחווה אלברשטיין. לסאבלימינל יש אמירות שטחיות מימין. וזהו בערך. נדיר למצוא זמר או להקה שמעיזים להתבטא באופן ברור, ולגפן בשלב הראשוני שלו מגיע קרדיט על תעוזה.

 9. ד.ט אומר:

  הוא פשוט לא היה מרדן ולא חתרן, לא במוזיקה, לא באוח החיים, ולא ממש בהצהרות. ביצים מן הסתם צריך בשביל לפרוץ כזמר, בעיקר עם קול כזה. (גם זו לא ירידה).

  רוב האמנים מביעים עמדות שמאליות ברורות, גם בשירים – נורית גלרון למשל.

  בתחילת הדרך הוא היה בחור צעיר – אין ספק, אמיץ – אולי. אבל לא קורט קוביין ולא סחרוף.

 10. עמרי אומר:

  "אל המטרות שלפניכם, בזמנכם החופשי, אש!"

  יאללה יאללה, כל הציניקנים בשקל יורדים על אביב גפן. לאביב גפן היו ביצים גדולות בתחילת הקריירה שלו וגם אם העמדות הפוליטיות שהוא הציג היו שמאל סטנדרטי, הוא האומן היחיד בסדר הגודל שלו שלא התבייש לצעוק אותן מכל במה אפשרית. כן, היום הוא מוכר כריכי חלומי בארומה ומתבזה עם חלומות לכבוש את העולם דרך בלקפילד אבל בתחילת הדרך הוא היה בחור צעיר ואמיץ למדי.

 11. ד.ט אומר:

  בתחילה הלך בתלם ונשא תדמית מרדן (שאולי היא בעצמה חלק מהתלם, אחרי הכל לכל בן-עשרה יש קטע מרדני) ועכשיו הוא הולך בתלם בלי התדמית.

 12. ד.ט אומר:

  התברגנות זה דבר שהאדם עצמו עושה. הטענה שאין מה להתפלא על כך שהתברגן והתמסחר, מכיוון שמראש הוא די הלך בתלם. זאת בניגוד לפורטיס וכו'.

  וזה שגפן הצעיר אמר מה שלא אמר באיזו תוכנית אירוח, לא משנה במיוחד. (אני זוכר אותו, אגב, בפסטיבל צמח, צועק לקהל שתעודת בגרות זה פה – מכה על לוח לבו – ולא פה – מראה את ידו. חתרני?).

  אין בזה רע, עקרונית – רובנו הולכים בתלם.

 13. נעם אומר:

  אי אפשר לנתק פוזה של רוקר מהחיים האמיתיים שלו. זה לא שקוביין באמת מרד – הוא היה ג'אנקי אומלל, עמוס תסביכים ובעיות. לתדמית, במקרה של כוכב תקשורת, יש חשיבות עצומה, וקיום משל עצמה.

 14. ד.ט אומר:

  זה לא הופך אותו למורד. הדעות הפוליטיות שגפן הביע היו שמאל די סטנדרטי, שום דבר שאפשר להגדיר מרד. המרדנות היחידה שאיכשהו אפשר לרשום לו היא קריאה שלא להתגייס, שהוא חזר בו ממנה מהר מאד. (זה שהוא עצמו לא התגייס זה לא מרד, הוא גם טרח להבהיר שהסיבה היא בעיות בריאות).

  בחיים האישיים גפן היה רחוק מכל שבב מרד, פרט לקצת איפור על הפרצוף. כמו שכתבה "נופלת מגרייס" – המרדנות היתה רק פוזה.

  פורטיס וסחרוף (וכמובן קוביין או טאונסנד) זה סיפור אחר לגמרי. הם לא "בעטו במוסכמות" ע"י כך שזעזעו את המנחה בתוכנית פופוליטיקה, אלא בדרך שבה חיו ובמוזיקה שלהם.

 15. כרמית אומר:

  הייתי פוחזת בת-עשרה כשפרץ אביב גפן לחיינו עם הדור המזוין שלו, ולמרות עול-ימיי זיהיתי העמדת פנים שצועקת לשמיים. המחאה שלו בעיניי מעולם לא היתה אמיתית, אלא נבעה מצורך לתשומת לב. שזה לגיטימי, אני לא אומרת. מי מאיתנו לא רוצה צומי ועכשיו לפעמים.

 16. נעם אומר:

  בכל זאת, האיש התבטא בצורה ברורה, גם אם שטחית, על נושאי גיוס לצבא, דת ומדינה וכו'. לא משהו שפורטיסחרוף עשו, אם אני לא טועה.

 17. ד.ט אומר:

  היו פחות מורדים וסנסציונים מאביב גפן. אולי הם היו מראש אותנטים יותר, ואצלו זה היה מרד לשם מרד. באיזה מוסכמות בדיוק הוא בעט?

 18. א לרגע אומר:

  אביב דיין-גפן.
  זה ישפוך אור על המהות האמיתית.

 19. אבי אומר:

  rage against the machine
  הם היו ונשארו להקת מחאה מבלי להתברגן וכך גם ברוס ספרינגסטין

 20. נופלת מגרייס אומר:

  זה כמעט פיזיקלי.
  קיצוניות לצד אחד מביאה כמעט תמיד להיזרקות קיצונית לצד השני.

  מי שראה בגפן אי פעם מרדן אמיתי, מקבל אותו היום כבורגני שעושה את דרכו כישר בעיניו. ככה השכל הממוצע עובד.

  אף פעם לא הבנתי איך לא רואים את הזיוף שבו.
  ומה שהוא עושה היום, גם הוא לא מפתיע. בהתאם.

  חבל שהפכת את ניל יאנג ופרל ג'אם למין מובאה קטנה ושולית בתוך הטקסט שלך, שהרי יש עוד רבים כמותם, ואני לא בטוחה שהם יוצאים מאיזה כלל, מלבד העובדה שהם יוצרים גדולים – בכך הם יוצאים מן הכלל. זה גפן שיוצא מן הכלל (כשהכלל הפעם הוא כלל היוצרים המוערכים).

  מי שהצליח לראות בגפן יוצר לפני למעלה מעשר שנים, שכלו כנראה מסוגל לעכל את גפן של היום, האבא, הכמעט מעונב, הנשוי, הבורגני, האדיוט שקרא לבן שלו דילן.

  מלבד כל זה, יאיר לפיד בחדשות, כל פמליית הבימה ושות בפרסומות לבנקים.
  המשחק מכור מראש כבר הרבה מאוד זמן. הרבה לפני שגפן הסיר בצמר גפן מתוק את האיפור השחור מהעיניים.

  לי אישית כאב הרבה יותר כשנעשה החיבור בין שירים של אולארצ'יק, קלפטר ואיינשטיין לבין פרסומות של חברות מסחריות.

  גפן?
  גפן תמיד היה סוג של סלולרי אנושי שצורח סמסים נגועים בוירוס של שנאה עצמית.

 21. מרקו אומר:

  אבל לא יכולת למצוא כותרת קצת פחות דבילית?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: