כמה הערות על מלחמה

 • הכל צפוי, הכל פחות או יותר ידוע מראש. תחושה של התקבעות, ריקוד, צעד קדימה, אחד אחורה, סיבוב במקום ושוב. ההרג הזה לא ישנה באמת שום דבר. זה די ברור לא?
   באחד מפרקי "מסע בין כוכבים" מגיעים אנשי הצוות לעולם ששרוי במלחמה תמידית. כדי להפוך אותה לתרבותית יותר, הצדדים כבר לא משתמשים בנשק אמיתי, אלא בהדמיה. צד אחד מדווח לשני על המקום בו התכוון להפיל טילים, המחשב בודק כמה אנשים היו נפגעים, ותושבי אותו אזור מוצאים להורג. בלי לכלוך, בלי נזק לתשתיות. כמה נוח.
 • עדיין צריך לקחת ילדים לגן, לכתוב סמינריונים, לסגור את תקציב 2009, כל זה. וכשיש אייטמים טובים (ומפחידים) שקשורים אי אפשר שלא להתלהב, חלק מהמקצוע. ואחר כך לחטוף דיכאון מקריאת הטוקבקים המתלהמים, הגזעניים, החצי נאציים.
 • פייסבוק בעסק. קיבלתי שתי הזמנות: אחת לקבוצת שתומכת בהפסקת הלחימה עכשיו. השנייה שתומכת במבצע בחום. התעלמתי משתיהן.
 • יש לא מעט בלוגרים דעתנים ומודעים יותר ממני, שלא מתלהבים מרוחות המלחמה. שוקי גלילי מרכז את השמות.
 • המאמר הזה של עמירה הס. מצוין.
 • והשיר הזה:


 • ובכל זאת: יש משהו נאיבי ומיותר בביקורת על ברק ומפלגת העבודה, ושילוב האינטרסים הפוליטיים בהחלטה לצאת למבצע. משני טעמים: המבצע הזה לא נולד לו לפתע. תושבי הדרום חיים תחת איום בלתי נסבל, הרגיעה נגמרה, אפשר למצוא סיבות בשטח. לגבי המידתיות של התגובה, והאם היתה דרך אחרת? זה כבר ויכוח שונה לגמרי.
  אבל עזבו. העניין המרכזי הוא שתמיד, בכל תקופה ובכל ממשלה, הפוליטיקה והאגו חברו לשיקולים נעלים יותר. מעטים המקרים בהיסטוריה שבהם מלחמה היתה נקייה משיקולים כאלה, אם בכלל. הם מרימים את ראשם הקטנוני בכל מערכה. בגלל זה לא סבלתי את "להציל את טוראי ראיין" של שפילברג, שמתעלם מזה לחלוטין. בגלל זה "שבילי התהילה" של קובריק הוא סרט כל כך מבריק וכואב.

אודות noamres

אבא לשלושה ילדים מדגם משובח. פעם עיתונאי, היום בהייטק. גיק, לא אוהב מלפפונים וקישואים

9 תגובות ל-“כמה הערות על מלחמה”

 1. נעם אומר:

  אבל מגוחך בעיני שקבוצה בפייסבוק תשנה משהו. להצביע בבחירות, אולי – מאוד אולי – הפגנה, ואולי גם הבלוג הזה. אני חושב שהפוסט הזה היה ברור למדי וקידם דברים שלטעמי חשובים ונכונים. וגם העבודה שלי, מאפשרת איזושהי השפעה.

 2. טלי אומר:

  קשה לי להשלים עם הנרפות הזאת.

  יש לך עמדה, אז תנקוט אותה. לא משנים את העולם בפייסבוק, אבל דעת הקהל נמצאת שם, וכאן, וברחוב ובכל מקום.

  ברור שזו עדיין מדינה חופשית וזכותך לעשות את השיקולים שלך, אבל אני מודה שקשה לי לקבל עמדה שאומרת "אני נגד המלחמה אבל לא אדבר על זה".

  אתה לא מהאו"ם. אתה חי פה, המלחמה משפיעה גם עליך ועל סביבתך, ולכן, עם כל העייפות והאסקפיזם שקורצים גם לי לפעמים, צריך להתנער ולהשמיע את דעתך.

  לא שקל לי לשמוע עמדות שתומכות במלחמה הזאת- זה מרגיז אותי, מקומם אותי, מייאש אותי, אבל אני מכבדת את המקום שממנו מגיעות העמדות האלה- מתוך אכפתיות.

  אני שותפה למחשבה שלך שרק פתרון כולל ועמוק הוא הדרך, אבל הוא לא ייפול עלינו משמיים- אחריותינו לתבוע פתרון כזה.

 3. עמרי אומר:

  כולנו בני אדם, אז אולי פשוט נפסיק את המלחמה ונדבר! ואם נצא מהשטחים אז יהיה שלום סוף סוף!

 4. אולגה אומר:

  הם טרוריסטים שכל מטרתם היא השמדת מדינת ישראל, והם לא בוחלים ברצח של אזרחים לשם כך.
  כל ניסיון להתייחס אליהם בכפפות של משי, עד כה, הוכיח עצמו כלא-יעיל.
  כל הסכם שנעשה איתם יצטרך לבוא מעמדה של כוח, שיובהר להם היטב שכל נכונות לפשרה מצידנו לא נובעת ממקום של חולשה.
  גם אני בעד הפסקת ההרג ודיבורים יפים ומתורבתים. אבל הם לא מאפשרים לגשת ישירות לשלב הדיבורים. המתקפה הזו היא הכרחית- רק אחריה, אולי, הם יגלו נכונות להקשיב ולהתפשר, כפי שאנחנו נצטרך להקשיב ולהתפשר.
  בלי ה"ניעור" הזה לחמאס, לצערי, זה לא יקרה.

 5. אסתי אומר:

  ממש כמו שאר התקשורת שעסוקה בהעלמת ההפגנות מהמרקע כאילו לא היו. מה שעשו להפגנת היוצרים אל מול אולפני ערוץ 2 ומה שעשו להפגנה בשבת.

  וחוץ מזה כמו שכבר אמרתי, משמח לקרוא את הפוסטים המאוד שקולים ולא מתלהמים שלך (מה שאני אישית לא ממש מצליחה להשתלט על היצר הזה המלהיט אותי כל פעם מחדש)
  ותרומה מצויינת לדיון בוב דילן שיש לו אינסוף שירים שנראה כאילו נולדו במיוחד לימים האלו, וכמובן לו ריד.

  So put down your books
  and pick up your guns
  we are gonna have a lot of fun

  And it's one two three, what are we fighting for?
  Don't ask me I don't give a damme
  next step is Vietnam

 6. נעם אומר:

  כלומר אין השקעה, אין פתרון. קצת תבוסתני לא? עזוב, בניגוד אליך אין לי את כל התשובות וכל הפתרונות. בוא ניכנס להם באם-אמא, ובטח יהיה נפלא בסוף.

 7. גיל אומר:

  ההשקעה בפתרון הכולל, גם היא אפשרית באופן תיאורטי, אינה קיימת במציאות. לא בתחום התחבורה, לא בתחום הרפואה, לא בחינוך (שהוא לגמרי בשליטתנו) ובוודאי שלא בתחום הבטחוני-מדיני, שהוא לחלוטין לא בשליטתנו המלאה.

  במקום לשחק אותה ידען מדופלם, בוא ושטח את תוכניתך המעשית – מה היינו אמורים לעשות כשהחמאס החליט להפסיק את הרגיעה. ואל תטרח לכתוב "אני אגיד לך מה לא היה צריך לעשות", את הנאומים האלה אני מכיר.

  אם יש לך באמת תוכנית גדולה וישימה – בבקשה.
  אם לא, אז די לשחק אותה Mr Know-it-all … זה פשוט מעליב את האינטליגנציה.

 8. נעם אומר:

  מאוד, בעיקר מפופוליזם זול. לא מבין את האנלוגיה: טיפול בסרטן יכול לרפא, למשל, לחלוטין מסרטן. ואילו כאן, אפילו צה"ל מדבר על "צמצום הירי".

  אבל בוא ניקח דוגמה אחרת שנתת, דוגמת הנהג הבעייתי. כן לשלול את הרשיון יפתור בעיה נקודתית. אבל השקעה בחינוך, תשתיות וכו' יכולה לפתור את הבעיה באופן כולל.

  כבר השמדנו בעבר אמל"ח, ומנהרות ואלוהים יודע מה עוד בעזה, בלבנון, בעוד מקומות. באמת הביא אותנו רחוק. במקום להגיע לפעולה כזו – שכן, לדעתי התועלת שלה קצרת טווח ומועטה – עדיף להשקיע בפתרון כולל וארוך טווח. מי שלא מבין את זה ומעדיף זבנג וגמרנו, הוא בעיני התבוסתן קטן האמונה.

 9. גיל אומר:

  סליחה שעצרתי בשורה הראשונה, אבל זה כל כך מקומם מה שאתה כותב שם.
  האם גם השמדת אמל"ח לא תשנה שום דבר ?
  וגם פיצוץ מנהרות לא ישנה שום דבר ?

  לשיטתך הכל כתוב וידוע ולפי שיטתך זו, אין טעם בטיפולים לחולי סרטן כי הרי בסוף זה חוזר. אין טעם להארכת חיים תרופתית לחולי אלצהיימר ושאר מיני מחלות. אין כמובן טעם בשלילת רישיון לנהג מתפרע כי הרי הכל כתוב ולכן עדיף לכלוא אותו ישר או טוב מזה, להוציא אותו להורג. כנ"ל לגבי מסוממים ושאר פשעים.
  גם תלמיד שמתעצל להכין שיעורי בית, עדיף להעביר אותו ישר למגרש הכדורגל, הרי הכל כתוב וידוע.

  לאנשים כמוך אני בוחר לקרוא תבוסתנים.
  אתה עייף כנראה מלנסות ולשנות ולכן משתמש בתירוץ שהכל ידוע והכל כתוב. האמת היא שזה ממש לא כך. וגם אם המבצע ישיג יחזיר את החמאס שנה לאחור זה הרבה. כמובן שיש סיכוי טוב שהמבצע גם יביא להפסקת אש יציבה יותר.
  לא בטוח ששווה לי להמשיך לכתוב – אתה כנראה תבוסתני ועייף מדי מכדי להתנער ולהבין שזה הזמן להתגייס ולעזור ולא לעמוד מן הצד ולקטר.

  עם דבר אחד אני מסכים – באמת לא צריך להתלהב מן המלחמה. צריך פשוט לסייע איפה שצריך בזמן הזה. בטח לא לעמוד ולהטיף כנגד. הבדל גדול.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: