למה יאיר לפיד הוא נציג מעמד הביניים, עם או בלי גברת כהן

יש משהו מאוס לחלוטין בהילולת הטוויטר/פייסבוק סביב הדמות של יאיר לפיד. לא שאני לא מבין אותה. ההתבטאות על גברת כהן מחדרה פופוליסטית וחלקלקה. אז מה. הוא גם שחצן, עשיר, אשכנזי, מעצבן. אף אחד לא אוהב אנשים עשירים יותר, בעיקר אם הם שרים בגנקי עם טייקונים וסיגר. יאיר לפיד הוא ליהוק קלאסי לסרט תיכון אמריקאי – הבריון היהיר והיפה שמפסיד את הבחורה לאנטי גיבור של הסרט, אבל רק בסוף.

אז מה.

יאיר לפיד הוא נציג מעמד הביניים כי ככה הוא החליט, וכי אין לו מתחרה של ממש בסביבה, עובדתית. זו האג'נדה שעליה הוא רץ. היא זו שהביאה לו מנדטים בכמות נאה, והוא הפך אותם במשא ומתן מוצלח לתיקים שתואמים את המסרים שלו לבוחר – בריאות ורווחה, למשל. מגיע לו קרדיט על זה.

העובדה שהוא צפוני עשיר שנולד עם כפית כסף בפה לא משנה. אדם לא חייב להיות ממעמד מסוים כדי לייצג אותו. איזה אדם מאותה קבוצה חמקמקה שנקראת "מעמד הביניים" יכול לקום ולגייס כסף ותמיכה כדי לעשות את מה שלפיד עשה? האיש עזב משרה נוחה ומתגמלת, סטטוס מאותרג באימפריית תקשורת, ונכנס לשדה הקוצים הפוליטי. מגיע לו קרדיט גם על זה. אז כן, האיש, כמו שהבת שלי אומרת, טחון. ספק אם הוא זוכר מה זה מינוס, טלפונים מהבנק (מהפקידה בסניף, לא מיחסי הציבור) ושאר תפנוקים כאלה. כי כן, הוא לא באמת חלק מהאוכלוסייה שהוא אמור לייצג.

שזו כמובן שערורייה. כי הרי חשוב שנציג מגזר, כל מגזר, יהיו בשר מבשרו, כאלה שמבינים את חיי היום היום של הבוחרים שלהם. למשל שרי ש"ס, שבאו מהציבור שהם מתיימרים לייצג והמשיכו לדפוק אותו בשיטתיות. או דוד לוי, מר קיפוח, שרכב מבית שאן על גלי עלבון ומחאה חברתית כל הדרך אל משרד החוץ. חברי מפלגת הגמלאים הצטיידו במכשירי שמיעה אבל לא עשו כלום בשביל הקשישים, ואביגדור ליברמן אולי מבין ערבית, אבל חלש כנראה ברוסית. איפה הפתרונות שהבטיח למגזר שלו, איפה זוג אחד שיכול היה לוותר על נסיעה לקפריסין בזכות החבר איווט ומלחמתו ברבנות המסואבת.

לפיד לא צריך להוכיח שהוא לא מלייאן. זה לא משנה. כל מה שהוא צריך לעשות זה להקשיב לאנשים הנכונים ולשנות קצת את המציאות. על זה צריך לשפוט אותו. לא על הסטטוסים הדביקים שלו בפייסבוק. הם ממילא לא מופנים אל לה פמיליה של שנוני הטוויטר. הם מכוונים מעל לראש שלהם.

לא הצבעתי ליש עתיד, וסביר שגם לא אצביע לה בבחירות הבאות. אני לא אוהב את לפיד. אני לא אוהב את ההתעלמות שלו מהעניין המציק הזה שנקרא פלשתינאים, מהעוני, ממיעוטים ואזרחים סוג ב'. אבל אני מעריך את האומץ שלו, את הנחישות, את הכוונות הטובות. ומקווה שמשהו מוצלח ייצא מכל זה. "גברת כהן מחדרה" היא מופת להתנשאות, בדיוק כמו מסעודה משדרות. ריקי כהן האמיתית ענתה לו יפה. אבל מנגד תמצאו את רוית הכט, שכבר כתבה בכישרון טיפוסי שזה לא באמת מה שחשוב.  שמה שיקבע הוא השורה התחתונה – בסוף הקדנציה ובחשבון הבנק של כולנו.

תגים: , , ,

אודות noamres

אבא לשלושה ילדים מדגם משובח. פעם עיתונאי, היום בהייטק. גיק, לא אוהב מלפפונים וקישואים

14 תגובות ל-“למה יאיר לפיד הוא נציג מעמד הביניים, עם או בלי גברת כהן”

  1. tamar g אומר:

    אדם לא חייב להיות ממעמד מסויים כדי לייצג אותו? סוציולוגיים יחלקו עליך.
    מהמהפכה הצרפתית ועד כיכר תחריר – מעמד שרצה שינוי חייב היה למנות נציג מתוך שורותיו. השינוי תמיד חייב לבוא מלמטה.
    יאיר לפיד לא מייצג את מעמד הביניים, הוא מתיימר לייצג אותו. מכיוון שהוא וחבריו שייכים לעשירון העליון, יש ניגוד אינטרסים שהתוצר שלו – חוסר ייצוג נאות של המגזר שעומד מאחוריו. יאיר לפיד הינו דוגמה מובהקת. הוא מצביע נגד הצעות חוק שהוא עצמו הציע (הצעת חוק לדיור ציבורי), לא נלחם עבור המגזר שהוא אמור לייצג ("לא באתי לתקן את השגיאות של הממשלה הקודמת") ועוד כהנה.
    הנסיון שלך לתאר את הביקורת נגדו כנובעת מקנאה כלפי "האשכנזי המעצבן" והדה לגיטימציה של הביקורת כלפיו, אפילו שהביקורת היא לעיתים סאטירית מקוממת, משום שמדובר בשר האוצר של מדינת ישראל, והפעולות והגזרות שהוא חותם עליהם משפיעים על כל אחד ואחת מאיתנו. זכותנו להתקומם.

  2. איתמר אומר:

    המדיניות שלפיד הצהיר עליה תהיה טובה לכל הציבור, לא רק למעמד הבניים. אם אכן הוא יצליח לצמצם את החוב – כולנו נשלם עליו פחות. אם אכן הוא יצליח לצמצם את מענקי הרווחה, תרבות הסעד וסבסוד המסכנות – יהיה לכולנו יותר טוב.
    זה מה שהוא צריך לעשות: http://mida.org.il/?p=8145

  3. ירון לפידות אומר:

    נראה לי שפספת את ההאשמות נגד לפיד. ההאשמות אינן נגד עובדת היותו עשיר שמדברר את העניים, אלא נגד היותו עשיר שאין לו מושג מי הם העניים ואנשי הביניים שאותם הוא מתיימר לייצג.
    דפני ליף, לדוגמא, כנראה יציבה כלכלית, אבל הלכה לישון באוהל, יצאה לרחובות, ישבה עם "קהל היעד" של המחאה, השתפשפה.
    לפיד החלאה? מי הוא בכלל?
    הרי אין לו מושג מי קהל היעד, מי האזרחים, מי זה מעמד הביניים, ואני לא מדבר על שאר המעמדות הרמוסים.
    והכי משעשע בטור הזה, זה הנסיון להציג את יהיר לפיד כגיבור, שנטש עמדה נוחה " ונכנס לשדה הקוצים הפוליטי". נו באמת?!
    זה כמו שתגיד שרומן אברמוביץ, או כל טייקון נפט אחר, קונה קבוצת כדורגל עוצמתית, כמו צ'לסי, על מנת לעזור לילדים ברחוב. זה כמו שתגיד שניר ברקת לקח את ראשות עיריית ירושלים על מנת לעזור לתושבים, וכנ"ל בנט בבית היהודי.
    זה שעשוע של העשירים. וזה עוד במקרה הטוב.
    במקרה הרע, זה לחזק קשרי הון שלטון.

    • noamres אומר:

      חלאה? למה בעצם?

      אני לא רואה את ההקבלה. השכר של חבר כנסת או שר נמוך ממה שלפיד הרוויח קודם, ומן הסתם היה מוסיף ומרוויח. במקרה שלו אני לא רואה את ההקבלה להון שלטון. אני גם מניח שיש לו מספיק יועצים – מוצלחים ממה שאני מבין – שיסייעו לו להבין מי נגד מי.

      מה הוא יעשה אם זה הלאה, זו השאלה המהותית.

      • ירון לפידות אומר:

        למה חלאה?
        כי הבן אדם נכנס לפוליטיקה כשעשוע לחיים משעממים.
        הבן אדם משחק בחיים של בני אדם, כי החיים שלו כבר משעממים. וא הגיע לכל פסגה רדודה וכעת הוא מנסה להיות ראש ממשלה.
        דורס אנשים בדרך?
        לא נורא.
        זה לא השכר הנקי, זה השכר המלוכלך. זה ה 10 אלפים שקל לגלידה לחודש. זה הפנסיה לכל החיים, זה ה"שמור לי ואשמור לך".
        הוא לא גדל בתנועה פוליטת, הוא לא נתן את כל החיים שלו לחברה. הוא הקים מפלגה, כשהוא בראשה, בוחר את החברים בפינצטה, אך לא בבחירות דמוקרטיות, בקיצור, בונה ארמון בחו"ל מבני אדם.
        יש לו יועצים, ויש אנשים ברשימה שלו שאני מאד מכבד, ובראשם גרמן ושלח, אך אני בספק גדול אם האגו מניאק הזה יקשיב למישהו בלתו.

      • רינה אומר:

        ירון לפידות, החלאה (הבהמתית והמטומטמת לחלוטין, יש לציין) היא אתה.
        במקרה אחר הייתי גם טורחת לנמק, אבל ברור לי ששכלך הזעיר ממילא לא מסוגל לקלוט עובדות.

      • noamres אומר:

        הלו. נא לשמור על תרבות דיבור בבלוג.

      • ירון לפידות אומר:

        רינה יקרה.
        הפנמתי דברייך ולקחתי לתשומת ליבי.
        מבטיח לתקן את כל הליקויים בעתיד.
        התינשאי לי?

    • ג. אומר:

      דפני ליף לא "יציבה כלכלית", ההורים שלה כנראה "יציבים כלכלית". וההנחה שבגיל 25 אדם עובד עדיין צריך להתבסס על המצב הכלכלי של הוריו, היא אחת הסיבות לכך שמי שהתחילו את המאבק החברתי הכללי היו בנות ובני 25-30.

  4. Anat Shapira אומר:

    מסכימה. גם אני לא הצבעתי ללפיד, אבל מעריכה אותו מאוד על בחירת התיקים החשובים באמת – רווחה, בריאות, חינוך. בקושי עבר חודש מאז שנכנס לתפקיד, תנו לבנאדם לנשום. מישהו שפט אתכם חודש אחרי שנכנסתם לעבודה חדשה?

  5. גדעון ליפשיץ אומר:

    זהו בדיוק החשש העולה מדברי השר לפיד – שהוא הולך לחזור על הדפוס שאתה מתאר כאן ולדפוק עד העצם דווקא את אלו ששלחו אותו אל מעמדו הרם. בינתיים זה נראה כאילו (בינתיים רק כאילו) הוא מתאים לתפקידו בערך כמו שעמיר פרץ התאים לתפקיד ההוא. הסיפור על גב' כהן המדומיינת מחדרה משול בעיני למשקפת ההפוכה של פרץ. מי ש"עזב משרה נוחה ומגמלת ונכנס לשדה הקוצים הפוליטי", כדבריך (מהלך נפוץ בקרב בעלי עמדה ומעמד תאבי כוח, לא סיפור כ"כ נדיר בסך הכל), כדאי לו מאוד שייגמל מנוהגיו הישנים ויבין שכל אמירה ציבורית שלו היא בבחינת מעשה פוליטי החשוף לביקורת ציבורית. נקווה שאת לקחו כבר למד מהמעידה האומללה הזו. ונקווה שזו אכן רק מעידה.

  6. Riky Cohen אומר:

    תודה, ואני מסכימה איתך.

  7. גיל אומר:

    צודק 100%. הוא מטרה מאוד קלה אבל הוא ויתר על הרבה מאוד ולכן צריך לתת לו הזדמנות להוכיח את עצמו. זה גם משגע אנשים שהוא מדבר ישירות אל העם דרך פייסבוק אבל זה עוד מהלך מבריק שלו. קל לבקר כל פוליטיקאי ולא חסר על מה ותמיד יהיו אנשים שמבקרים אחרים אבל כמה באמת מנסים לשנות דברים שמפריעים להם?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: